W dniach 7-9 grudnia 2017 r. odbyła się w Krakowie konferencja: wychowawców, nauczycieli, pedagogów, psychologów, kuratorów, pracowników socjalnych pracujących z dziećmi i młodzieżą w placówkach wsparcia dziennego lub innych instytucjach wspierających rodziny z problemem alkoholowym.
Konferencja organizowana była na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
Uczestnictwo oraz pobyt uczestników był bezpłatny.
- Celem konferencji było podniesienie kompetencji osób pracujących z dziećmi z rodzin z problemem alkoholowym, upowszechnienie standardów pracy socjoterapeutycznej oraz promowanie nowoczesnych programów pracy z dziećmi z grupy ryzyka.
- W ciągu trzech dni konferencyjnych odbyły się wykłady oraz zajęcia warsztatowe. 8 godzin dydaktycznych wykładów oraz 10 godzin dydaktycznych warsztatów.
Program merytoryczny konferencji oparty był o istotne zagadnienia związane z obecnością problemu alkoholowego w rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji psychospołecznej dzieci i ich mechanizmów obronnych. W tym celu uczestnicy zdobyli wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu:
Metod i technik socjoterapii.
- Pomocy psychologicznej dziecku z rodziny z problemem alkoholowym w zakresie pracy z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami seksualnymi, zachowaniami ryzykownymi (agresja, autoagresja);
- Pracy ze schematem w ujęciu behawioralnym i poznawczym.
- Pracy z dziećmi w procesie socjoterapii w oparciu o mindfulnes.
- Pracy z całą rodziną w oparciu o działania edukacyjne i rozwojowe.
- Psychologii rozwojowej dzieci i młodzieży.
- Diagnozy w socjoterapii.
Organizatorzy zapewniali dwa noclegi, pełne wyżywienie, uczestnictwo w warsztatach i wykładach oraz materiały edukacyjne.
Konferencja
Konferencja
Konferencja
Konferencja
Joanna Graniger
Konferencja
Konferencja
Konferencja
Warsztaty
Warsztaty
Warsztaty
Warsztaty
Warsztaty
Warsztaty
Warsztaty
Warsztaty
Hotel